Moderno življenje vsakega posameznika postavi pred številne preizkuse, ki so lahko zelo težki. Travmatične izkušnje in pričakovanja družbe lahko povzročijo razvoj čustvenih in mentalnih motenj. Poleg tega pa je vsak človek edinstven in se odzove na različne situacije drugačno. Če dalj časa trpimo za žalostjo ali smo ujeti v situaciji iz katere ne najdemo poti ven, je to lahko izredno nevarno na dolgi rok. Dandanes je depresija izredno razširjena bolezen, ki prizadene mnogo ljudi po vsem svetu. Ključno je, da čim prej poiščemo pomoč psihoterapevta, ki nam bo znal pomagati.
Kazalo:
Kaj je depresija?
Občutki žalosti so normalen pojav. Od časa do časa jih občuti vsak človek in so popolnoma normalen čustven odziv na določeno ali določene situacije. Povzročijo jih velike življenjske spremembe, kot so selitev, izguba družinskega člana, sprememba službe, razna trenja v osebnih odnosih in podobno. Če ne bi občutili žalost in depresije, se ne bi mogli na zdrav način spoprijeti z določenimi spremembami, ki se pripetijo vsakemu posamezniku. Težava pa nastane v primeru, da je žalost prisotna dalj časa in se ne zmanjšuje. Takrat je zelo verjetno, da smo depresivni, kar je lahko nevarno, če ne poiščemo pomoč.
Klinična depresija je zelo resno stanja, ki onemogoča človeku normalno življenje. Zato je ključnega pomena, da prizadeta oseba poišče pomoč psihoterapevta. V nasprotnem primeru se lahko omenjeno mentalno stanju še poslabša in ima močne negativne posledice.
Najbolj pogosti znaki depresije
Obdobja žalosti so pri vsakem posamezniku malenkost različna po simptomih. Normalno je, da potrebujemo nekaj časa za počitek in tudi zasebnost. Pogosti znaki depresije pa so bolj opazni in onemogočajo človeku normalno življenje. Dolgotrajni občutki žalosti in izgube zanimanja za aktivnosti, ki so posameznika prej zanimale so glavni znaki depresije pri mnogih ljudeh. Trpeča oseba pa lahko izkazuje tudi:
- Neprestano žalost in slabo počutje
- Izguba zanimanja za hobije in druge aktivnosti, ki so nekoč predstavljale vir vzpodbude ter veselja za depresivno osebo
- Izguba apetita ali prevelik apetit
- Močni občutki manjvrednosti, krivde ali brezupja
- Težavno razmišljanje
- Nesposobnost osredotočenja na določeno nalogo
- Misli na samomor
Vedno je zelo pomembno, da če opazimo zgoraj omenjene simptome, da čimprej poiščemo pomoč. Zavedati se moramo, da se depresija znaki lahko pojavijo tudi v drugih oblikah ali pa jih spremlja anksioznost. Ni neobičajno, da določena oseba trpi za več motnjami, ki imajo med seboj prepletajoče opazne simptome.
Iz iste kategorije:
- Mentalna motnja s hitrimi spremembami počutja
- Pomoč pri odpravi čustvenih in mentalnih težav
- Kako najti najboljšega psihoterapevta?
- Kaj je granulom in zakaj najpogosteje prihaja do tega pojava?
- Kaj vse povzroča težave pri psih?
- Zakaj so potrebni redni očesni pregledi?
- Za temeljito odstranjevanje zobnih oblog