Ne glede na to, ali ste strastni motorist ali ne, vam je verjetno jasno, da je čelada izjemno pomemben kos opreme. Pri izbiri varnostne in zaščitne opreme za motoriste je potrebnega kar nekaj znanja. Na voljo so motoristične čelade najrazličnejših vrst. Med drugim tudi LS2 čelade, ki naj bi med vsemi ponujale najvišjo stopnjo varnosti.
Zavedati se je treba, da motoristična čelada ni samo vizualno lepa oprema, temveč da je v prvi vrsti ključno, da ponudi dovolj visoko mero zaščite glave ter vratnih vretenc. Vemo, da so lahko poškodbe glave usodne že ob padcu pri zelo nizki hitrosti.
Kazalo:
LS2 čelade omogočajo preprosto zapenjanje in odpenjanje
Če ste začetnik v moto športu, je model preklopne čelade lahko izvrstna izbira. Takšna čelada omogoča dovolj varnosti, prav tako veliko mero ugodja. Zagotavlja namestitev najrazličnejših komunikacijskih naprav. Med vožnjo lahko torej poslušate glasbo, se pogovarjate po telefonu ali pa na primer spremljate GPS navigacijo.
LS2 čelade so odlična izbira tudi zato, ker je njena notranjost izdelana iz odstranljive podloge, ki se lahko pere v pralnem stroju. Podloga je hiperalergena, kar med nošenjem čelade omogoča dihanje kože. Moto čelada ima prav tako poseben sistem zapenjanja, ki ponuja preprosto zapenjanje in odpenjanje čelade. Bradni del je še dodatno pojačan, kar pride še kako prav v primeru padca čez krmilo motorja.
Vizir LS2 moto čelade je UV odporen
LS2 motoristične čelade zagotavljajo učinkovito dihanje in zračenje. Posledično se motoristi med vožnjo ne potijo prekomerno, kar je posebej dobrodošlo v poletnih mesecih. LS2 imajo lahko dodatno nameščeno še ventilacijo na kanalnih odprtinah in na naglavnem, izpustnem in bradnem zračniku.
Vizir čelade LS2 je izdelan iz dvojnih vizirjev. Sončni vizir preprečuje vstopanje premočne svetlobe skozi steklo in morebitno zaslepitev zaradi odseva. Obenem je vizir odporen na UV in proti praskam.
LS2 in še druga oprema za varno vožnjo z motorjem
Za varno vožnjo z motorjem poleg kakovostne čelade, kot je LS2, obvezno potrebujete še druge kose opreme. Dobrodošle so kratke motoristične rokavice, ki vključujejo posebno ojačitev na predelu prstov in dlani. Prav tako ledvični pas, motoristično jakno, ki mora biti iz vodoodpornega materiala.
Med osnovno opremo za motoristično vožnjo potrebujete še moto hlače s snemljivo termo podlogo in primerne moto čevlje.
Enduro čelade za avanture po brezpotjih
Pri izbiri motoristične čelade naletimo na različne vrste čelad. Na voljo so integralne, preklopne, jet, modularne ali cross over, enduro čelade.
Enduro čelada je namenjena je namenjena avanturam po brezpotjih. Zaščita brade je v tem primeru praviloma podaljšana, dodan pa je še senčnik. Integralne čelade so med vsemi vrstami najbolj priljubljene. Takšna čelada za motor je izdelana iz enega kosa, vključuje zaščito brade, vizir je dvižen. Najbolj podobne so jim preklopne čelade, a pri njih se poleg vizirja dvigne še zaščita brade. Najbolj dobrodošla je za motoriste z očali.
Za jet čelado je značilno, da je odprtega tipa. To pomeni, da ni zaščite za brado in vizir. Namenjene pa so za nekoliko nižje hitrosti in zlasti za vožnje po mestu oziroma za vožnje s skuterjem. Mešanice vsega omenjenega predstavljajo modularne ali cross over čelade. Zagotavljajo prilagoditev zelo specifičnih potreb in želja uporabnikov.
Udobje in velikost motoristične čelade
Za motorista mora biti vsa oprema izbrati zelo premišljeno.
- Izbrati si mora tesno prilegajočo se čelado.
- Pred nakupom je treba takšen kos opreme obvezno pomeriti in izbrati primerno velikost. Ta se lahko določi tako, da si izmerite obseg glave. Tega ga lahko izmerite tako, da meter namestite na sredino čela ter merite čim bolj vodoravno.
- Izbrati pa je treba velikost čelade, ki je čim bližje izmerjenemu obsegu.
- Pomembno je torej, da se čelada dobro prilega.
- Če se pri obračanju glave premika, to pomeni, da je prevelika. Če pa tišči, potem je premajhna.
Materiali motoristične čelade
Ne glede na to, ali vas zanima enduro čelada ali kakšna druga vrsta, je izjemno pomembno, da ste pri izbiri pozorni še na material. Kljub različnim materialom morajo imeti čelade enako osnovo. To pomeni, da morajo imeti trden zunanji ovoj, podlogo, ki dobro poskrbi za udobje ter za učinkovito absorpcijo udarcev.
Med osnovne materiale motorističnih čelad sodijo plastika, steklena vlakna, karbonska oziroma ogljikova vlakna. Čelade iz plastike so praviloma kar trdne in fleksibilne, a niso tako zelo vzdržljive kot na primer čelade iz vlaknastih materialov. Veljajo za večje in težje, prav tako so cenovno ugodnejše.