Vemo, da zakon točno ne določa, kakšna čelada je ustrezna za posamezno vrsto oziroma za zmogljivost motorja. V tem primeru zato ni treba posebej poudarjati, da so v resničnem svetu na primer zahteve pri čeladi za skuter ali čelade za superšportnika zelo različne.
Za svoj motocikel si morate torej izbrati pravi tip čelade. Samo tako bo vaša vožnja na motorju lahko dovolj udobna in seveda predvsem varna. Velika razlika je torej, če vas zanimajo čelade za skuter ali čelade za zahtevnejše vrste motorja.
Pri čeladi, ki jo nosite na poti skozi ves dan, lahko najdete precej več udobja. Praviloma je takšna vrsta čelade tudi precej bolj tiha. Če pa bi se želeli s čelado peljati več kot 200 kilometrov na uro, bi hitro začutili, da vam jo hoče potisniti naprej na čelo ali pa nazaj, saj preprosto ne stisne glave tako tesno kot druge vrste čelad.
Kazalo:
Čelade za višje hitrosti na motorju
Čelade za motor, ki lahko dosega višje hitrosti, so oblikovane precej drugače. Zasnovane so za posebne položaje, ko ste nagnjeni naprej. Praviloma vključujejo aerodinamične dodatke. – da je takšna zaščitna oprema na glavi uporabnika lahko dovolj stabilna.
Čelada za hitrejše motoriste mora biti bolj zračna in je navadno tudi dosti bolj hrupna, ker je namreč izdelana za uporabo na dirkališčih, kjer ena sama vožnja traja približno pol ure.
Komu so namenjene enduro čelade?
Poleg jet čelade, integralne čelade in preklopne čelade, so na trgu na voljo tudi tako imenovane enduro čelade. Te so namenjeni predvsem za tiste motoriste, ki se najraje vozijo po brezpotjih. Takšne čelade morajo praviloma združevati lastnosti oziroma karakteristike dveh disciplin. Na cesti vam morajo omogočati zaščito za obraz, pri vožnji na brezpotjih pa vam mora biti po svojih značilnostih čelada podobna kros čeladam.