Pozicijske luči so nepogrešljiv del vsakega vozila. Avtomobilske pozicijske ali parkirne luči, kot jih tudi imenujemo, omogočajo pravočasno vidljivost vozila in s tem preprečijo morebitne nesreče, do katerih bi lahko prišlo, če vozilo ne bi bilo pravočasno opaženo.
Avtomobilske parkirne luči ali pozicijske luči so omenjene tudi o Zakonu o pravilih cestnega prometa; za neuporabo le-teh lahko odštejemo globo v višini nekaj deset evrov. Smiselno je, da smo pozorni na to in v zahtevanih primerih vklopimo avtomobilske pozicijske luči.
Kazalo:
Kaj torej o pozicijskih lučeh pravi zakon?
Svetlobna oprema je omenjena v Zakonu o pravilih cestnega prometa – v 71. členu so omenjene tudi parkirne luči oziroma pozicijske svetilke. Navedeno je, da mora biti vsako vozilo, ki je ustavljeno ali parkirano na samem vozišču, ponoči oziroma ob zmanjšani vidljivosti osvetljeno s pozicijskimi lučmi. Tega ni potrebno upoštevati, če je vozilo ustavljeno ali parkirano na cesti, ki je razsvetljena z javno razsvetljavo oziroma je kako drugače zagotovljena vidnost vozila ali pa če je vozilo ustavljeno ali parkirano na označenem parkirnem prostoru.
Zakon narekuje tudi posledice kršitve tega pravila; če pride do nesreče, del odgovornosti nosi tudi lastnik parkiranega neosvetljenega vozila. Finančna globa za neuporabo avtomobilskih pozicijskih luči je 80 evrov.
Uporaba pozicijskih luči
Parkirne oziroma pozicijske luči avtomobila porabijo manj energije kot klasične luči – zaradi tega je skrb pred tem, da bi se nam izpraznil akumulator, odveč. Prav tako je pri nekaterih vozilih mogoče, da je samostojno prižgana le ena od obeh parkirnih svetilk. Paziti pa je potrebno, da je vklopljena pozicijska luč na tisti strani vozila, ki je v bližini ceste – to pomeni, da če je desna stran vozila obrnjena proti sredini ceste, moramo vklopiti desno pozicijsko luč.
Pomembna pa je tudi barva svetlobe avtomobilskih pozicijskih luči. Prednje parkirne luči morajo oddajati svetlobo enake barve kot so luči za osvetljevanje cestišča, zadnja pozicijska svetila morajo oddajati svetlobo rdeče barve, bočne ali smerne luči pa naj bi svetile v rumenih ali oranžnih odtenkih. Avtomobilske parkirne ali pozicijske luči so lahko del drugega svetlobnega telesa vozila ali pa so samostojno nameščene. Sodobna vozila imajo pozicijska svetila, ki jih podpira LED tehnologija – LED tehnologija veča estetsko vrednost vozila ter je uporabna zaradi manjše porabe energije ob izrazito boljši kakovosti svetlobe.
Uporaba avtomobilskih pozicijskih luči je zagotovo nujna pri zagotavljanju varnosti na cesti. Kot vozniki moramo biti torej pozorni na ustrezno delovanje teh luči ter jih v omenjenih situacijah tudi prižgati.
Na kaj paziti pri nakupu avto rezervnih delov
Popravilu avtomobila se je skoraj nemogoče izogniti. Bodisi gre za brisalce, ki jih lahko zamenjamo kar sami, ali pa za menjavo sklopke, izpušne cevi, žarometov oz. drugih večjih delov našega vozila, ki pri menjavi zahtevajo znanje in sposobnosti ustreznih strokovnjakov. Rezervni deli za avto so vsekakor pojem, s katerim se je srečal že vsak lastnik vozila.
Rezervni deli za avto so pogojeni z znamko in modelom posameznega avtomobila. Če se odločimo, da bomo sami poiskali potreben rezervni del za naše vozilo, moramo biti pozorni na več lastnosti našega jeklenega konjička in biti pazljivi, da kupimo ustrezen izdelek.
Kako se lotiti iskanja ustreznega rezervnega dela našega vozila?
Spletni ponudniki rezervnih avtomobilskih delov omogočajo pestro ponudbo izdelkov. Ko brskamo za ustreznim kosom, moramo biti pozorni, da vnesemo točen model našega avtomobila, poznati moramo tudi letnico in tip motorja. Rezervni deli za avto so smiselno razdeljeni v več kategorij: karoserija, motor, podvozje, zavore, osvetlitev, stekla, elektrika, filtri, notranja oprema …
Pri nakupu rezervnih delov za avto moramo biti pozorni, da znotraj izbrane kategorije izberemo pravi izdelek. Če nismo poznavalci avtomobilizma oziroma nam je to področje tuje, je dobro, da se obrnemo na nekoga, ki mu je tema blizu. Le tako se bomo izognili nevšečnostim pri morebitnem napačnem nakupu rezervnih avtomobilskih delov.
Ponudba rezervnih delov za avto na spletu
Obširna ponudba rezervnih avtomobilskih delov omogoča kvalitetno vzdrževanje vozil vseh vrst znamk. Rezervni deli za avto se razlikujejo tudi glede na proizvajalca, pozorni pa smo lahko še na material posameznega dela ter izdelavo. Spletni nakupi avtodelov so relativno preprosti: poznati moramo znamko vozila, za katerega kupujemo rezervni del, model vozila in tip motorja, nato pa skrbno izberemo kategorijo, v katero je uvrščen rezervni del za avto, ki ga iščemo. Če smo pri samem postopku natančni, se bo izbran izdelek ujel z našimi zahtevami in potrebami.
Spletno nakupovanje avtodelov ne omogoča samo ugodja, ki ga nudi nakup iz domačega naslanjača, ampak tudi primerjavo cen ter s tem lažjo izbiro dostopnega izdelka. Veliko ponudnikov omogoča tudi hitro dostavo na dom oziroma dostavo na izbrano lokacijo.
Le redno vzdrževanje vozila nam bo omogočilo brezskrbno vožnjo in manjše stroške pri rednih servisih. Dobra naložba v kvalitetne rezervne dele pa je nujen pogoj za daljšo življenjsko dobo našega jeklenega konjička.
Iz iste kategorije:
- Vztrajnik sklopke skrbi za prenos vrteče se gredi motorja
- Dodatna oprema za olajšanje uporabe in vzdrževanje našega jeklenega konjička
- Koristni nasveti za nakup strešnega kovčka
- Servo volan olajša vožnjo vsakemu vozniku
- Strešni nosilci za učinkovit in varen transport koles
- S primerno izbranimi preprogami do še čistejše notranjosti avta
- Temeljito čiščenje avtomobila